Jdi na obsah Jdi na menu
 


Den válečných veteránů - 11. listopadu 2014

21. 11. 2014

Vlčí mákDEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ – Ústí nad Orlicí – 11. listopadu 2014


   Výbor Československé obce legionářské Jednoty Ústí nad Orlicí pozval Radu Východočeského klubu celních veteránů z Horní Lipky  na slavnostní setkání u příležitosti Dne válečných veteránů, které se konalo dne 11. listopadu 2014 od 11.00 hod. v Ústí nad Orlicí.

   Na začátek oslav proběhl vzpomínkový akt u Památníku odboje - Bubnujícího legionáře, kde byly položeny věnce, zazněly hymny a  čestné salvy. Dále akt pokračoval u Pomníku v parku Československých legií, kde byly předány pamětní medaile a další ocenění.
   Za radu Východočeského klubu byli přítomní emeritní celní rada Bohumil Brandejs a emeritní celní inspektor Jiří Panuš.

                                                  predel.jpg

   Den válečných veteránů, 11. listopad - je den věnovaný památce válečných veteránů. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice.

   Dne 11. listopad byl vybrán symbolicky, neboť toho dne roku 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiegne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje I. světové války. Hlavními signatáři příměří byli vrchní velitel spojeneckých sil maršál  Ferdinanad Foch a německý zástupce Matthias Erzberger.

   Den veteránů je spíše americký termín, ve Spojeném království je tento den připomínán jako Den příměří. Vždy nejbližší neděle 11. listopadu je pak Dnem vzpomínek.

                                                   predel.jpg
    Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku. To má svůj původ v básni, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres. Vlčí mák jako symbol pro padlé vojáky I. světové války poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová.

   V roce  1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil polní maršál sir Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů vlčí mák
za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.